"Tasavvuf" kategorisinde toplam 1 ürün bulunmaktadır

Elif Figürlü Dekoratif Ürün

Yazılışındaki incelik ve zarafet ile sanata, taşıdığı sembolik anlamlarıyla da Türkçemizin çeşitli mazmun ve zarif nüktelerine ilham olmuştur; elif. Birçok deyim ‘’elif’’ ile başlamıştır.

Elif, tasavvuf geleneğinde Allah’ın birliğini ifade eden bir semboldür. Bütün harflerin sebebini ve kaynağını elifte görmek, bütün varlıkları Allah’ta görmek demektir. Çünkü harflerin evveli elif olduğu gibi, Allah da bütün varlıkların evvelidir. İşte bu yüzden elifin temsil ettiği mana derindir. 

Hediyem İstanbul üretimi olan dekoratif “elif” görselli ürün,  ifade ettiği anlamlarıyla beraber yapılışındaki özellikleriyle de son derece kıymetli bir çalışma olmuştur.

Alt kaide, kubbe formunda bakır üzerine işlenmiş 16 Bektaşi diliminden oluşur. Bu dilimlerin sayısı, 16 Türk devletini temsil etmektedir. Kaidedeki elif harfi üzerine 12 adet Rumi desen işlenmiştir. Bu desenler ise 12 imamı temsil eder. Rumi desenler içerisinde 99 adet (çiçek damarlarında) rötuş vardır. Rötuşlar, Esma-ül Hüsna’yı temsil etmektedir. Ürüne, 100 mikron bakır astar ile form verilmiş ve üzerindeki desenler bir Osmanlı tekniği olan çam sakızı reçinesi doldurularak elde işlenmiştir.

Ürünlerin desenlerinde ebced hesabı kullanılmaktadır. Hikayelerin eserlere aktarılması bir Osmanlı  adeti olup (16. yüzyıldan günümüze kadar hiçbir ekleme yapılmadan, özgün Osmanlı desenleri ve aletleri ile) aslına uygun olarak temel malzemesi bakır üzerine elde işleme yöntemi ile Kültür Bakanlığı sanatçısı  İsmail BÜLBÜL  tarafından Hediyem İstanbul markası  için özel olarak yapılmıştır.

%10
240,00 TL 216,00 TL Kazanç 24 TL
23 Eylül Cumartesi Kargo'da