"Tarih Koleksiyonu" kategorisinde toplam 5 ürün bulunmaktadır

Osmangazi Heykeli

Kendi adıyla anılan Osmanlı İmparatorluğu’nun temelini atan Osman Gazi, babasının 1281 yılında vefatı üzerine, 23 yaşında iken Kayı Aşireti’nin başına geçti.  Lakabı “Fahreddin” idi.

1299 yılında, Osmanlı devletini kurdu. 1326 yılında, Bursa önlerinde vefat etti. Vefat ettiğinde devletin toprakları 4.800 km2’den 16.000 km2’ye ulaşmıştı.

Ünlü vasiyetinde “Bizim davamız, kuru kavga ve cihangirlik davası değildir. Ben bütün ömrümce İslam’a hizmet için yaşadım.  Bey’lik gece gündüz halkı korumak ve Allah’ın lütfuna mazhar olmak içindir.” diyerek temellerini attığı devletin ana prensiplerini de açıklamıştır. 

Osman Gazi portrelerinden esinlenerek hazırlanan bu ürün, öncelikle el işçiliği ile kil çamuru kullanılarak heykel haline getirilmiştir. Heykel haline getirilen model,  sonrasında silikon kalıplar ile poli-seramik malzemeden imal edilerek son olarak da selülozik ve su bazlı boya ile özel bir teknik kullanılarak ürüne el ile bronz efekti verilmiştir.  

Bu ürün, Hediyem İstanbul markası için Atölye Bronz tarafından özel olarak üretilerek tescil edilmiştir.

Hediyem İstanbul Markası, İstanbul temalı hediyelik ürün tasarımı ve ürün üzerine dekor uygulaması yapan, bu ürünlerin üretimini ve pazarlama faaliyetlerini yürüten bir Kültür A.Ş markasıdır. 

79,00 TL 79,00 TL Kazanç: 0 TL
22 Ağustos Salı Kargo’da

Fatih Sultan Mehmed Bronz Efektli Heykelciği

Fatih'i Gül koklarken tasvir eden minyatür 15. yy'da Nakkaş Sinan tarafından yapılmış olup, orjinali Topkapı sarayında yer almaktadır. Hem Batı, hem Doğu resim anlayışından izler taşıyan bu portre çizgilerinin uyumu ile dikkat çekmektedir. Padişahın yüzü tümüyle Batı resim tekniğini yansıtırken, giysi ve renkler Doğu etkisini taşımaktadır.

Sanatçı portrede Fatih’i Minyatür sanatında bağdaş kurma özelliği sultanlara ait bir figür olması sebebiyle, Fatih’i profilden ve bağdaş kurmuş azametli bir şekilde tasvir etmiştir. Sanatçının Fatih’in gül koklarken resmetmesi, gülün Hz. Muhammed’i temsil etmesi ve kültürümüzün önemli simgesi olması sebebiyle hem Fatih’in Peygamberimize olan muhabbetini hem de Fatih’in estetik bakış açısını yansıtmaktadır. 

%15
69,00 TL 58,65 TL Kazanç 10,35 TL
22 Ağustos Salı Kargo’da

Büyük Şahi Topu Röprodüksiyon (30 cm)

Fatih Sultan Mehmet dönemi Şahi Topu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ALUTEAM Hızlı Prototipleme Laboratuvarında 3 boyutlu modellenmiş, endüstriyel printer kullanılarak kalıpları hazırlanmış ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Hediyem İstanbul markası için fethin 562. yılına özel olarak 562 adet üretilmiştir. Elinizdeki çalışmada, Fatih devrinde dökülen ve günümüzde İngiltere’nin Portmouth şehrinde, Fort Nelson Müzesi’nde sergilenmekte olan 2 parça burgulu Şahi topu esas alınmıştır. Ürün tescil/patent no: 2014/09207 *** Top; demir veya mermi atan bütün ağır ateşli silahlara verilen isimdir. Fatih devrinde (1451-1481) top döküm teknolojisinde önemli gelişmeler yaşanmış, Tophane-i Amire’nin kurulması ile topçuluk kurumsallaşmış ve zirveye ulaşmıştır. Fatih tarafından yaptırılan ve İstanbul’un fethinde önemli bir rolü olan Şahi topu; döneminin en etkili savaş aracı olma özelliği taşımaktadır. İki parçalı olan topun kovanı 8 ton, en kısa namlu uzunluğu ise 91,5 cm’dir. Topun rölyefli oluşu ve muhtelif tanımları içermesi sanatın Osmanlı’daki önemini göstermesi açısından da dikkate değerdir. Top namlusunun alın yazısında şu ifade yer almaktadır: “Allahumme’n-sur es-Sultan Mehemmed b. Murad Han, fî tarîh-i sene semâniye ve sittîn ve semâniye mieh, fî Şehr-i Receb. el-Amel li-mine Ali.” “Ey Allahım! Sultan Murat oğlu Sultan Mehemmed’e imdâd eyle! Bu top Mine Ali tarafından 868 Recep ayında imal edilmiştir.”

%15
600,00 TL 510,00 TL Kazanç 90 TL
22 Ağustos Salı Kargo’da

Küçük Şahi Topu (15 cm)

Fatih Sultan Mehmet dönemi Şahi Topu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ALUTEAM Hızlı Prototipleme Laboratuvarında 3 boyutlu modellenmiş, endüstriyel printer kullanılarak kalıpları hazırlanmış ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Hediyem İstanbul markası için üretilmiştir. Elinizdeki çalışmada, Fatih devrinde dökülen ve günümüzde İngiltere’nin Portmouth şehrinde, Fort Nelson Müzesi’nde sergilenmekte olan 2 parça burgulu Şahi topu esas alınmıştır. Ürün tescil/patent no: 2014/09207 *** Top; demir veya mermi atan bütün ağır ateşli silahlara verilen isimdir. Fatih devrinde (1451-1481) top döküm teknolojisinde önemli gelişmeler yaşanmış, Tophane-i Amire’nin kurulması ile topçuluk kurumsallaşmış ve zirveye ulaşmıştır. Fatih tarafından yaptırılan ve İstanbul’un fethinde önemli bir rolü olan Şahi topu; döneminin en etkili savaş aracı olma özelliği taşımaktadır. İki parçalı olan topun kovanı 8 ton, en kısa namlu uzunluğu ise 91,5 cm’dir. Topun rölyefli oluşu ve muhtelif tanımları içermesi sanatın Osmanlı’daki önemini göstermesi açısından da dikkate değerdir. Top namlusunun alın yazısında şu ifade yer almaktadır: “Allahumme’n-sur es-Sultan Mehemmed b. Murad Han, fî tarîh-i sene semâniye ve sittîn ve semâniye mieh, fî Şehr-i Receb. el-Amel li-mine Ali.” “Ey Allahım! Sultan Murat oğlu Sultan Mehemmed’e imdâd eyle! Bu top Mine Ali tarafından 868 Recep ayında imal edilmiştir.”

%15
130,00 TL 110,50 TL Kazanç 19,5 TL
22 Ağustos Salı Kargo’da

Madalyon Fetih 1453

İstanbul’un Fethi anısına yaptırılan  Fatih Sultan Mehmed Han’ın rölyef portresinin olduğu hatıralık bronz döküm madalyon Hediyem İstanbul markasının tescilli ve özel tasarım ürünüdür.

%15
65,00 TL 55,25 TL Kazanç 9,75 TL
22 Ağustos Salı Kargo’da